4 1
08
May

Çelik konstrüksiyon

Çelik Konstrüksiyon yapılar ve hava taşıyıcılı yapılar arasındaki avantaj dezevantajlar. Çelik konstrüksiyon yapılar ilk üretim maliyeti yüksek ve yıllık bakımlar gerektiren yapılardır. Çelik yapılar her yıl demirleri bakım gerektirir ve yerli malı branda ile yapıldıklarından her 2-3 yılda bir brandası değişmelidir.

Hava taşıyıcılı yapılarda ise yıllık bakım gideri yoktur.  Kullanılan ithal ve 10 garantili membranlar olduklarından hiçbir bakım gerektirmez, tek yapılması gereken personelimiz tarafından 2 yılda bir motor kayışının değiştirilmesi işlemidir. Çelik konstrüksiyon yapılar her ne kadar sağlam gibi görünselerde ciddi  rüzgarlı havalarda ciddi kazalara sebep olabilir ve tamiri neredeyse ilk uygulama maliyeti kadar tutarlara mal olur.

Hava taşıyıcılı yapılarda ise kaza yırtılma ve doğal afetlerde kendiniz bile tamir edebilirsiniz. Ürün sadece söner ve hiçbir kazaya sebebiyet vermez. Çelik konstrüksiyon yapılar gerekenden yüksek yapıldığından aydınlatma sorun olmakta ve oyuncuların gözlerini almaktadır. Düzgün spor ortamı için yukarıda kesitler demir ve benzeri membranın dilimlerindeki renkler oyuncuyu psikolojik olarak etkilemektedir.

Hava taşıyıcılı yapılarda sadece beyaz membran kullanılır ve gün ışığını tam anlamıyla kullanabilinmesine olanak sağlar. Yukarıda görünen hiçbir ayrıntı bulunmadığından oyuncu için en uygun kapatma yöntemidir. Çelik konstrüksiyon yapılarda içeriye üfleme yöntemli ısıtma sistemleri takılamayacağından ısıtma genelde yakıt maliyeti yüksek radyan sistemler ile yapılabilir.

Hava taşıyıcılı yapılarda ise ısıtma klima, serpantin, sıcak ısı kaynakları ile yapılabilir.

yukarıdaki yazının tüm hakları dometurk.com firmasına aittir.