S.S.S

Sık Sorulan Sorular

Şişme yapılar benim için uygun mu ?

Şişme yapılar görsel ve maddi açıdan en avantajlı yapılardır. Eğer sahanız kapatmak için uygun ve doğru yerdeyse kesinlikle kapalı bir alan oluşturmak için en mantıklı yapılardır. Zemin beton veya çerçeve şeklinde beton dökülebilecek imkan varsa daha stabil bir ürün oluşturulabilir.

Bu sistemi kullanmak istiyorum fakat, benim uygulama yapacağım yer bu sistem için uygun mudur ?

Uygulama yapılacak alan boş ve içerisinde herhangi bir çalışmaya engel olabilecek yüksekli (ağaç, inşaat, kaydırak v.b. gibi) yoksa sorun olmaz. Saha her ne kadar rüzgar alan bir yer olsa bile bu işlem yapılabilir. Çalışma yapacağımız alan boş olmalı ve çalışma şartlarımıza uygun olmalı.

Uygulama istediğimizde bizim yapacaklarımız nelerdir ?

Uygulamaya karar verdiğinizde sizin yapacağınız sahadaki beton zemini oluşturmaktır. Beton zemin size vereceğimiz ölçülerde olmalıdır. Gerekli elektrik tesisatı tarafınızdan sizin sahanızı tanıyan tesisatçı tarafından yapılmalı motora gelecek elektrik motor bölümüne kadar getirilmeli.

Uygulama için nerelerden izin almam gerekir ?

Aslında bu tip yapılarda herhangi bir izin gerekmez, fakat öngörü olarak izin almak gerekli olabileceği gibi yapınızın kalıcı olması açısından kayıtlı olduğunuz belediyeden izin almak iyi olacaktır.

Uygulamayı ne kadar sürede teslim alabilirim ?

Uygulama işin büyüklüğüne ve o anki iş hareketimize göre 1 hafta ile 40 gün arasında değişecektir. Sahadaki çalışmamız ise yine işin büyüklüğüne göre değişiklik gösterecek ve 3 gün ile 10 gün arasında değişecektir.

Rüzgar ve kar yüküne dayanımı nedir ?

Rüzgar ve kar yüküne en dayanıklı yapılardır, çok rüzgarlı kış günleri bile ürünün esneme kabiliyeti olduğundan içeride sadece bir hareket görülecektir. Karlı havalarda üzerine yağacak kar m² için 50 kg a kadar dayanıklıdır. Türkiye’de bugüne kadar m² ye düşen kar ağırlığı 29 kg üzerine çıkmamıştır. Rüzgar dayanımı üründe 125 km/saat tir. Türkiye’de en çok esen rüzgar 95 km / saattir.

Deformasyon ( yırtılma,delinme) olursa ne yapmalıyım ?

Deformasyon olduğunda montajdan sonra müşterimize verdiğimiz aynı renk malzemeden olan tamir kiti ve solüsyonu ile hemen tamir yapabilirsiniz, Motorda meydana gelebilecek herhangi bir arıza için teknik servisimizden destek alabilirsiniz. Tamir ürün şişmişken bile yapılabileceği gibi tarafınızdan söndürülüp de yapılabilir. Ürünün deformasyona uğraması ancak ciddi bir kesik darbesi ile olabilir.

Aylık elektrik tüketimi nedir ?

Aylık elektrik tüketimi işin büyüklüğüne göre değişiklik gösterecektir. 100 m² ile 800 m² arasındaki büyüklükteki yapılar 1,5 KWA motor ile çalışmakta ve aylık yaklaşık tüketimi 160₺ civarında olacaktır. Aylık tüketim 24 saat çalışacak bir motorla sağlanmaktadır.

Kullanılan malzeme kaç yıl dayanır ?

Kullanılan membran oksitlenme ve UV ışınlarına karşı 10 yıl garantilidir. 10 yıl sonunda malzeme uygun bir fiyatla değiştirilebilir. Malzeme eğer hala kullanılabilir durumda ise tarpaulin boya ile boyanabilir. Uzun yıllar tekrar kullanılabilir.

Elektrik kesildi ne yapmalıyım ?

Elektrik kesildi ve içerisinde insanlar var, ürün hızlı sönmeyen bir yapıya sahip olduğundan yaklaşık 30 dakika ile 1.5 saat arasında ineceğinden herhangi bir risk içermez. Eğer jeneratör var ve otomatikse 5 ila 9 saniye arasında devreye gireceğinden elektrik kesintisini anlayamazsınız. Jeneratörde depoda yakıt yok veya başka bir teknik sorun varsa ürünün inmesi yaklaşık söylediğimiz gibi uzun sürdüğünden tahliye için uygun zaman vardır.

Bu tip yapılarda iklimlendirme nasıl yapılır ?

Bu tip yapılarda iklimlendirme bir çok şekilde yapılabilir, klima, serpantin, rezistans gibi ısı kaynakları seçilebilir. Firmamız iklimlendirme konusunda destek vermemektedir. Isıtıcı veya klima gibi iklimlendirme araçları için size daha iyi hizmet verebilmesi için bulunduğunuz ilden destek almanızı öneririz. ısı kaynakları genel olarak sürekli temizlik ve bakım gerektirdiğinden size yakın yerleri seçmeniz gerekir.

Bu tip yapıları ne amaçlı kullanabilirim ?

Size ait bir alanınız var ve bir iş düşünüyorsunuz, bu alanı değerlendirmek istiyorsunuz, üzerine bir Dome türk alan kapatma yaparak bir spor tesisi kurabilirsiniz, depolama amaçlı bir saha oluşturabilirsiniz, paintball sahası kurabilirsiniz, kışın bile çalışan gokart sahanız olabilir, düğün salonu yapabilirsiniz, kafeterya kapatabilirsiniz, sera olarak kullanabilirsiniz, afet çadırı yapabilirsiniz. Yaşam merkezi olarak kullanabilirsiniz, fuar alanı olarak kullanabilirsiniz, toplantı salonu veya çok amaçlı bir salon kurabilirsiniz.

Aydınlatma nasıl yapılıyor ?

Aydınlatma çok göreceli bir kavram olduğundan her ihtiyaca ve her alana göre aydınlatma çözümleri bulunmaktadır, Eğer bir tenis kortunuz var ve spor amaçlı bir aydınlatma ihtiyacınız varsa topun görünür olması için yerden aydınlatma daha iyi olacaktır, eğer bir futbol sahası için kullanılacaksa göz almayacak yerlere fakat sahanın kenarları kullanılacağından yukarıdan asmalı olarak yapmak daha uygun olacaktır, düğün salonu gibi uygulamalarda ise truss üzeri uygulama iyi olacaktır. Aydınlatma fiyat hesaplamasında Dome hesabında bulunmamaktadır, aydınlatma kullanılacak armatür ve ayakları hesaplanarak bulunabilir. Aydınlatma için proje sonrasında hesaplama yapmak daha uygun olacaktır. Aydınlatma için dış pano ve kablolama yine müşterinin sahasını tanıyan bir elektrikçi tarafından yapılmalıdır. Tasarruf edilmesi açısından günümüzün aydınlatma için en tasarruflu ürünü olan led aydınlatma seçmeniz sağlıklı olacaktır.

Fiyatlandırma nasıl hesaplanır ?

Fiyatlandırma yapmak için zemin etitü yapılır ve saha rüzgar ölçümü yapılır ve kullanılacak membran seçilir, sonrasında fiyatlandırma yapılır. Fiyata etken olanlar aydınlatma, kapı seçimi, membran seçimidir. Yinede fiyatı yaklaşık almak isterseniz bulunduğunuz il ve alan m² sini bizi arayarak yada mail göndererek bizden isteyebilirsiniz.

Akınıza takılan başka sorular için